Nebezpečí prochladnutí – to už Vás trápit nebude!

thumbnailDne 1. prosince  začíná meteorologická zima, což lze poznat nejenom podle kalendáře, ale hlavně podle venkovních teplot. Příjemné, teplé počasí se stává historií.
Nejvyšší denní teploty se sotva drží přes 5° C a na horách se již objevil první sníh a zimní lyžařská sezóna 2013/2014 začíná.

S klesajícími teplotami také přichází obvyklá nachlazení, která jsou často následkem špatné volby oblečení a jeho nevhodným vrstvením. Nejnáchylnější částí těla na prostydnutí jsou chodidla, hrudník, záda (ledviny) a u žen také hýždě a boky. Proto je třeba dbát na dostatečné zakrytí nejlépe v několika vrstvách,  které můžete sundavat a nebo přidávat podle potřeby a venkovní teploty.

K nachlazení také často dochází při střídání teplého a studeného prostředí, to platí především v případě vycházení z vyhřátého domova (23° C) do chladného venkovního prostředí, kdy rozdíl teplot může dosáhnout až 35° C. Největším nebezpečím je propocení spodního oblečení, která se dotýká přímo pokožky. V případě, že tato vrstva neodvádí dostatečně vlhkost od těla, pokožku ochlazuje a při poklesu teploty o několik stupňů může toto ochlazení být velmi výrazné a velmi nepříjemné.
thumbnailKromě vhodného oblékání je třeba myslet i na to, že není třeba to přehánět s vytápěním vnitřních prostor. Ideální vnitřní teplota je do 23°C. Předejít nachlazení či chřipce samozřejmě můžete pravidelným doplňováním vitamínů, zdravím pohybem a utužováním se. Příjemnou variantou takového otužování je saunování, horká pára a nebo Kneippovy lázně. Kombinuje se zde střídání teplých a studených teplot, které mají blahodárný účinek na krevní oběh. Ale málo kdo z nás si tento způsob otužování může dopřát každý den. Další variantou je sprchování ve studené vodě.

Triček, bund a různých svetrů čí funkčních mikin je na trhu spousty, ale co spodní část našeho těla? Máme na to snadné a účinné řešení! Zimní zateplené či péřové sukně, které Vás zaručeně udrží v teple a to především v rizikových partiích (zmíněné hýždě, boky a ledviny). Stačí si na sebe k bundě nebo kabátu vzít i “bundu” přes nohy – tedy originální zimní sukni SKHOOP. Po straně jsou sukně kompletně rozepínací, takže se snadno oblékají a svlékají. Více se dočtete třeba v článku o nošení zateplených zimních sukní.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *